Skazani na beton

Bartek Wilczek, 2022.04.16

Niniejszy tekst stawia sobie za cel opisanie problemów związanych z wykonalnością zapisów MPZP w zakresie gęstości zabudowy i dostępu do zieleni.

Konsekwencją tej “nieszczelności” planu jest stopniowa przemiana Kowal z zielonego osiedla o luźnej zabudowie w osiedle coraz bardziej zatłoczone (zarówno budynkami jak i samochodami) i coraz bardziej pozbawione zieleni.

Aby lepiej zobrazować wspomniane zjawisko omówione zostaną przykładowe niedawno powstałe inwestycje, które pozostając w zgodzie z literą MPZP nie realizują jego wytycznych.

Skupimy się na trzech przykładach powstałych w obszarze nazwanym w stosownej uchwale MPZP Kowale II, część wschodnia, a oznaczonym na mapach w geoportalu liczbą 267. W Studium obszar ten nazywa się Kowale i nosi oznaczenie C10.

Uwaga

Nie jest intencją autora jakiekolwiek atakowanie deweloperów, mieszkańców, czy urzędników. Intencją jest wyłącznie opisanie zjawiska nieszczelności obowiązującego prawa i wynikających z tego konsekwencji.

Teoria

Czym jest Urząd?

W niniejszym tekście wielokrotnie pojawia się słowo Urząd w odniesieniu do organów władzy samorządowej odpowiedzialnych za tworzenie i egzekwowanie aktów prawnych, które kształtują miejską przestrzeń. Jest to pewne uproszczenie ułatwiające czytanie tego i tak przepełnionego żargonem tekstu. Faktycznie za różnymi aktami prawnymi stoją różne organy, a ich rolę na poszczególnych etapach kształtowania przestrzeni można opisać następująco:

Podsumowując: Urząd, o którym mowa w niniejszym tekście to Rada Miejska Wrocławia, odpowiedzialna zarówno za Studium jak i MPZP.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia

Aktualnie obowiązujące zostało opublikowane w 2018 i dla zagospodarowania Kowal przewiduje zamieszkiwanie indywidualne i styl sielski. Jednym z wyzwań dla tej jednostki urbanistycznej jest “Utrzymanie charakteru, skali i formy istniejącego układu urbanistycznego, z uwzględnieniem pozostałości form wiejskich oraz uzupełnienie go w nawiązaniu do istniejącej zabudowy”.

➤ Rozwiń zapisy Studium dla Kowal

.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Zapisy aktualnie obowiązującego MPZP z 2004 wyglądają korzystnie z perspektywy zachowania sielskiego charakteru osiedla opisanego w Studium.

  1. Przy parcelacji nowych działek wymuszają minimalną powierzchnię właściwą dla różnych form budownictwa jednorodzinnego, przy czym najmniejsza dozwolna działka może mieć powierzchnię nie mniejszą niż 400m2 (zabudowa szeregowa).
  2. Ponadto co najmniej 50% powierzchni działki ma stanowić powierzchnia biologicznie czynna, z czego kolejnych 50% ma stanowić zieleń wysoka. Zatem 25% powierzchni działki mają stanowić drzewa.

Brzmi to bardzo dobrze: jak przepis na miasto-ogród.

➤ Rozwiń zapisy MPZP dla Kowal

.

Podsumowanie

Lektura obowiązujących regulacji rysuje dla Kowal sielski obraz miasta-ogrodu. Jest to jednak złudzenie, które pryska w pierwszym kontakcie z działem prawnym firmy deweloperskiej.

Praktyka

Działania firm deweloperskich obnażają prawne nieścisłości zapisów MPZP, które sprawiają, że wytyczne dotyczące rozmiarów działek i ich zazielenienia są bardzo proste do obejścia.

Jako że teren zielony nie jest źródłem zysku w interesie dewelopera jest minimalizacja jego udziału w realizowanych inwestycjach przy jednoczesnej maksymalizacji powierzchni mieszkalnej. Nie wynika to ze złej woli, ale biznesowej racji bytu.

Poniżej przedstawiono kilka stosowanych od lat sztuczek prawnych, pozwalających na kreatywne sposoby obliczania kluczowych parametrów: minimalnej wielkość działki oraz udziału zieleni (powierzchnia biologicznie czynna i zieleń wysoka).

W efekcie zamiast miasta-ogrodu powstaje na Kowalach miasto-parking.

Poniższe przykłady (szczególnie galerie map i zdjęć) obrazują zastosowanie omówionych sposobów w praktyce.

Inwestycja A

Zabudowa jednorodzinna szeregowa. Schludne domki z małymi ogródkami, przypominające trochę klimatem zabudowę londyńskich przedmieść z epoki wiktoriańskiej. W celu maksymalizacji powierzchni użytkowej deweloper zastosował brak podziału geodezyjnego oraz ażurowy bruk i zielone tarasy. Zieleń wysoka ma być prawdopodobnie realizowana poprzez nasadzenia w indywidualnych ogródkach mieszkańców. Będzie to jednak trudne z racji ich niewielkich rozmiarów, które po urządzeniu tarasów stają się jeszcze mniejsze. Na działce o powierzchni 2760m2 postawiono 16 domków. Daje to średnio 172m2 powierzchni na lokal: więcej na skrajach, mniej na środku. MPZP dla tego obszaru sugerował parcelację na działki o powierzchni ok. 1000m2. Zatem w miejscu gdzie MPZP przewidywał 3 domy powstało ich (w zgodzie z tymże MPZP) ponad pięć razy więcej. Domki wykonane są w wysokiej jakości i stanowią spójną całość.

Ta inwestycja rozpatrywana indywidualnie wtapia się w istniejącą zieleń otoczenia i w pojedynkę nie zmienia spokojnego charakteru osiedla. Stanowi jednak ważny precedens pokazujący potencjalny kierunek zmian następujących w zabudowie Kowal. Łatwo sobie wyobrazić, że gdyby wszystkie działki zostały zabudowane w ten sposób wysoka zieleń zostanie praktycznie wyeliminowana, a sielski charakter osiedla utracony. Zapisy MPZP nie są w stanie tego trendu powstrzymać.

Inwestycja B

Na działkach przeznaczonych pod wybudowanie dwóch domów jednorodzinnych postawiono trzy domy dwulokalowe. Zatem zamiast spodziewanych w tym miejscu dwóch lokali mieszkalnych powstało ich sześć. Powierzchnia działki na lokal to ok. 140m2. W celu maksymalizacji powierzchni użytkowej deweloper zastosował brak podziału geodezyjnego i ażurowy bruk. Zieleń wysoka jest realizowana przez nasadzenia zastępcze utrzymywane przez mieszkańców, niestety z różnym skutkiem. Większość drzewek obumarła, a na wniosek mieszkańców deweloper stosował też nasadzenia zastępcze za nasadzenia zastępcze, ale z niewielkim efektem.

Domki jako takie są proporcjonalne, estetyczne, nowoczesne i stanowią spójną całość. Autor subiektywnie ocenia, że jest to dobra architektura.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej inwestycji ta również wtapia się w zieleń otoczenia, jednak z racji niewielkich ogródków sama nie jest w stanie wnieść wiele zieleni “od siebie”. Łatwo sobie wyobrazić, że gdyby wszystkie działki zostały zabudowane w ten sposób wysoka zieleń zostanie praktycznie wyeliminowana, a sielski charakter osiedla utracony. Zapisy MPZP nie są w stanie tego trendu powstrzymać.

Inwestycja C

Działka o powierzchni ok. 970m2, powstała wcześniej z parcelacji większej działki o charakterze rolnym. Przewidziana pod zabudowę jednorodzinną. Wybudowano na niej dwa domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, łącznie cztery lokale. Powierzchnia działki przypadająca na lokal to 242m2, przy czym ok. 17% całkowitej powierzchni działki zajmuje droga dojazdowa wykonana z ażurowej kostki, przez co wliczana do powierzchni biologicznie czynnej. Zieleń wysoka prawdopodobnie zaplanowana w przydomowych ogródkach. Będzie trudna do zrealizowania z racji niewielkich rozmiarów tych ogródków, które po urządzeniu tarasów stają się jeszcze mniejsze.

Postawione budynki są nowoczesne i wykonane w wysokiej jakości.

Podobnie jak w przypadku poprzednich inwestycji ta również wtapia się w zieleń otoczenia, jednak z racji niewielkich ogródków sama nie jest w stanie wnieść wiele zieleni “od siebie”. Łatwo sobie wyobrazić, że gdyby wszystkie działki zostały zabudowane w ten sposób wysoka zieleń zostanie praktycznie wyeliminowana, a sielski charakter osiedla utracony. Zapisy MPZP nie są w stanie tego trendu powstrzymać.

Podsumowanie

Przykłady jak powyższe można bez trudu mnożyć. Niemal każda inwestycja wybudowana w ostatnich latach niesie ze sobą te same problemy: ażurowy bruk w roli powierzchni biologicznie czynnej, ogródki zredukowane do trawników, wycinka drzew bez perspektyw na ich odzyskanie, wprowadzenie do ruchu wielokrotnie więcej samochodów niż przewidywały plany. Jeśli ten trend nie zostanie powstrzymany Kowale podzielą los Partynic, stając się zakorkowanym przedmieściem bardziej przypominającym parking niż dawną, zieloną wieś.

Skutki

Skutki opisanej sytuacji należy rozpatrywać w kilku aspektach:

Widoki na przyszłość

Te są raczej nieciekawe. Przy ul. Bocianiej zapowiadana jest inwestycja, która na działce o powierzchni ~20 000m2 (dla której MPZP sugeruje parcelację na 13 działek pod budownictwo jednorodzinne) planuje wybudowanie 74 domów. Ponad pięciokrotnie więcej. To łącznie prawie 150 garaży i miejsc postojowych. Podobnie jak w powyższych przykładach deweloper przewiduje brak parcelacji, bruk ażurowy, zielone tarasy i nasadzenia zastępcze.

Uwaga!

Dopóki obowiązują aktualne zapisy MPZP i sposób ich interpretacji żadna działka budowlana na Kowalach, nie jest wolna od ryzyka zupełnego zabetonowania.

Jak ocalić zielone Kowale?

Tylko Urząd jest w stanie zmienić aktualną sytuację, dostosowując zapisy i egzekwowanie MPZP do takiego stanu, aby był on faktycznie w stanie odzwierciedlić wizję ze Studium. Rada Osiedla może (i powinna) być środkiem nacisku w tej sprawie.

Zmiany w prawie należy przeprowadzić na kilku frontach:

Literatura